Kobieta mężczyzna związek doskonały?

Dwie perspektywy – wschód i zachód

Po wielu latach szkolenia z zakresu psychologii i psychoterapii zdecydowałam się rozszerzyć perspektywę i zapoznać się z systemem psychologii Dalekiego Wschodu, czyli z jogą i tantrą. Kończę kurs nauczycielski jogi  i odkrywam ogrom praktycznej wiedzy psychologicznej zgromadzonej tam przez ostatnie 12 tysięcy lat. Choć system ten uchodzi za religijny, ma w istocie charakter empiryczny. Pochodzi z klinicznych, introspekcyjnych badań praktyków i adeptów tantry i jogi. My na zachodzie rozwijaliśmy nasz racjonalny umysł zajmowaliśmy się tworzeniem cywilizacji technologicznej i podbojem planety. Oni na wschodzie, zgłębiali ludzkie wnętrze i odkrywali głęboką wiedzę o naturze ludzkiej. Teraz nadszedł czas globalnej wioski i możliwość wzajemnego dzielenia się osiągnięciami. W skrócie oni używają naszych macbooków i iphonów a my praktykujemy jogę i mindfulness. I wspólnie odkrywamy nowe jakości. Kim jest kobieta mężczyzna związek ich obojga.

Joga i psychologia

System wiedzy jogowej początkowo był gromadzony i przekazywany ustnie a potem dopiero spisywany. Warstwa z pozoru religijna tzn. ta opowiadająca o hinduskich bogach ma charakter symboliczny. W gruncie rzeczy odnosi się do mechanizmów funkcjonowania naszego umysłu. Nazwy bóstw oznaczają pewne jakości, etapy lub fazy rozwojowe charakterystyczne dla funkcjonowania naszego umysłu. Mają swoje personifikacje pod postacią ludzką lub zwierzęcą, żeby łatwiejsze było skojarzenie. Jednocześnie przy całym głębokim rozumieniu mechanizmów funkcjonowania naszego umysłu joga posługuje się prostymi i praktycznymi technikami radzenia sobie ze wszelkimi trudnościami, które przynosi życie. Dla mnie, jako psychologa fascynujące jest to, że najnowocześniejsze odkrycia nauki w zakresie np. psychotraumatologii są w tamtym systemie oczywiste od kilku tysięcy lat. Myślę zatem, że warto skorzystać z dorobku tej starej cywilizacji i podawać je refleksji ale też empirycznej weryfikacji. Zrozumieć czym jest kobieta mężczyzna związek w swej istocie.

Mężczyzna doskonały

Sprawdźmy zatem, co starożytni myśleli o związkach małżeńskich. 3 cechy mężczyzny zapewniające pożądanie i niewzruszoną atrakcyjność u wybranki ale u innych kobiet to:

1. cel

Mężczyzna ma być jak pocisk zmierzający wprost do celu. Przepraszam za prostotę i dosadność skojarzenia jak plemnik. A cel ma być wielki – no oczywiście, jak komórka jajowa ;>) Cel musi też być szlachetny i wartościowy oraz uwzględniać hierarchię wartości. Kobiety nie będą wspierać  swoją energią niskich i egoistycznych pobudek – miejmy nadzieję przynajmniej.

2. męska odwaga

Brave heart. Odwaga to nie brak strachu ale świadomość, że coś jest od niego ważniejsze. Odwaga to gotowość do wychodzenia ze strefy komfortu. To cecha odkrywców i pionierów i zwycięzców i przewodników oraz przywódców. Nie ważne czy jesteś mechanikiem samochodowym lub ogrodnikiem albo lekarzem czy profesorem a nawet prezydentem kraju. Brak odwagi uczyni Cię osobą wzbudzającą litość i zapraszającą do przekraczania twoich granic. A to sprawi że Twoja kobieta będzie musiała wziąć te część na siebie. Wtedy Ty zaczniesz robić awantury albo uciekać w pracę lub telewizję albo alkohol, żeby znieczulić ból braku odwagi do bycia sobą.  Tukidydes powiedział, że podstawą szczęścia jest wolność, a podstawą wolności odwaga. Wolność to bezwarunkowa miłość w obszarze kobieta mężczyzna związek

3. szczodrość

Dawanie to akt tworzący przestrzeń w umyśle, że ma się więcej niż trzeba, to stan obfitości i urodzajności. To kreatywność. Tak tworzy się przestronny umysł, który może przyjmować, bo ma miejsce. Świat, w którym żyje mężczyzna i jego rodzina, jest tworzony przez ich działania. Jeśli świat ten tworzy się poprzez bycie szczodrym, dawanie i zaspokajanie potrzeb to następuje płynna i obfita wymiana. I nie chodzi tu tylko o dobra materialne ale o energię oraz czas i o aktywność a także życzliwość i wyrozumiałość. Czy możemy odmówić komuś, kto daje więcej niż go o to prosimy? Obdarowanego przepełnia wdzięczność i rodzi się w nim przemożna chęć rewanżu i tak nakręca się spirala wzajemnej życzliwości.

A jeśli nasze nawyki mają tendencję do skąpstwa, to tworzą bardzo zamknięty świat, w którym nigdy nie jest niczego dosyć. Zawsze brakuje tego lub tamtego, albo boimy się, że utracimy lub że ktoś nam odbierze – że skończy się całe dobro. Wtedy tworzy się świat ograniczony i pełen lęku. Świat, tworzony, gdy nie jesteśmy szczodrzy jest zupełnie przeciwny temu pełnemu zaufania i otwartości stworzonemu przez hojność.

Trzeba być rozsądnym i racjonalnym – czyżby?

Tak słyszę już, że zasoby są ograniczone, że trzeba być oszczędnym, że są na świecie oszuści i naciągacze. Jednak sprawdzajmy czy gdy odmawiamy partnerowi lub dzieciom, bo „nas na to nie stać” realnie nie mamy na to w tej chwili? Czy tylko martwimy się, że zabraknie na coś innego? Obfitość tak samo jak i niedostatek to stan umysłu, który działa jak samosprawdzająca się przepowiednia. Nasz nieświadomy umysł dostaje instrukcję – dokąd zmierzać, jaki plan realizować i uruchamia niezbędne mechanizmy, żeby się jak najlepiej wywiązać z naszej intencji tworzenia skąpego świata braku dóbr i miłości. Bogactwo to słowo, zawierające źródłosłów, bóg czyli wiara i zaufanie, że starczy, że będzie dobrze, bogato. I nie odnosi się to tylko do wymiaru materialnego ale przede wszystkim do obfitości mentalnej – do elastyczności psychicznej. A jak wiemy z naszej zachodniej naukowej perspektywy jest to koronna cecha zapewniająca satysfakcjonujące i spełnione życie.

A teraz kim ma być ona – kobieta idealna?

związek chłopiec robi zdjęcie dziewczynce na tle przyrody

Ona ma być przestrzenią, w której mieści się życie emocjonalne rodziny. Ona ma pomieścić w sobie uczucia męża i dzieci. Jak ujmują to psychoanalitycy kontenerem. Tak jak psychoterapeuta, który pomieszcza w sobie emocje innych, transformuje je, reguluje i oddaje w formie, która umożliwia ich przyjęcie i zrozumienie.

To proste kucharką w kuchni, damą w salonie i dziwką w sypialni. A tak serio to ma być żoną, matką lub przyjaciółką albo kochanką dla swojego mężczyzny. I nie powinna mylić tych ról. Musi wiedzieć kiedy i czego dokładnie potrzebuje On.

A co feministki na to?

Już słyszę te gromy oburzenia z ust kobiet. Sama odkrywam w sobie bunt. Żywe są we mnie przekonania o równouprawnieniu i równości czy egalitarności. I stąd ta niezgoda wobec założenia, że kobieta ma pełnić służebną funkcję. Dlaczego to my mamy mieścić w sobie i wytrzymywać emocje innych. Przecież pracujemy zawodowo i bywamy zmęczone lub wyczerpane przecież przynosimy pieniądze i mamy tyle obowiązków. Dlaczego mamy jeszcze brać na siebie takie obciążenia emocjonalne?

Symetria czy puzzle w związku?

Ten świat pozornie zmierza do symetrii kobiet i mężczyzn. Wkraczając do męskiego świata pracy, rywalizacji przyjęłyśmy męskie role. Jesteśmy w stanie rywalizacji z mężczyznami. Pojawiły się feministki, które moim zdaniem strzelają sobie i nam w kolana.

Na czarno-białym tle kobieta i mężczyzna w związku z hiszpańskim tańcem

Czy my na pewno rozumiemy i uwzględniamy różnice płciowe. Czy my na pewno chcemy na traktory i kopać rowy? I oczywiście nie mówię tu o powrocie do dominującego patriarchatu, w którym kobieta jest częścią majątku mężczyzny tak jak ziemia, nieruchomości i bydło.

Wpadamy w zasadzkę

Jednak start w zawodach w męskim świecie według męskich reguł gry jest pułapką dla nas kobiet. Te reguły nie uwzględniają naszych potrzeb, specyfiki naszych cykli hormonalnych, naszej odmiennej natury. Same jednak tak mało wiemy jak o siebie zadbać, jak się zatroszczyć o dobrostan i o komfort bycia i życia. Nasze matki tez mało o tym wiedziały, też już były wykorzenione. Pracowały zawodowo przeklinając bolesne miesiączki i brały pyralginę i/lub nospę, żeby iść do pracy i być jak mężczyźni. Przecież okres to nie choroba i ciąża też nie! A po porodzie trzeba jak najszybciej dojść do siebie oddać dziecko do instytucji i podjąć pracę zawodową. No właśnie! Dlaczego się na to zgadzamy? Czy my naprawdę uważamy, że to jest dla nas dobre? Czy to nas uszczęśliwia? Podnosi jakość życia? Kobieta mężczyzna związek to potencjał, z którego możemy korzystać.

kobieta i mężczyzna w uścisku, w dłoniach mają szable, którymi bronią się wspólnie przed zagrożeniem

Odkrywanie dzikiej natury związku

My potrzebujemy przerw, odpoczywania, ładowania akumulatorów z zgodzie z cyklami. Męski cykl hormonalny jest słoneczny 24 godzinny. Zazwyczaj o poranku jest przypływ mocy ;>) a wieczorem czas na „empty box” z pilotem. A my jesteśmy księżycowe. Drogie panie, przez tydzień, w czasie menstruacji zbieramy energię na cały miesiąc. Jeśli jej nie zgromadzimy cały miesiąc możemy czuć się  wyczerpane. Czasami żyjemy tak długie lata, nie wypoczywając nie regenerując się i do tego krzyżując szpadę z mężczyznami w świecie według ich reguł. Nie czerpiąc nic z zasobów triady kobieta mężczyzna związek.

Balet, kobieta zawieszona na biodrach mężczyzny w miłosnym związku

Zamiana ról kobiety i mężczyzny

Trwa ewolucja naszej damsko-męskiej relacji. Mężczyźni niewieścieją, kobiety mężnieją czy tez maskulinizują się. Wzajemnie przejmujemy swoje role. Mężczyźni coraz częściej pełnią kobiece funkcje. Zostają z noworodkami na tacierzyńskim, zajmują się domem. Kobiety polują w tym czasie na mamuta. Świat stanął na głowie. Czas głębokich przemian. Chcemy doświadczyć życia z drugiej strony i zmienić perspektywy by móc wybrać świadomie.

Kobieta w mężczyźnie i mężczyzna w kobiecie

ręka kobiety i mężczyzny staraący się dotknąć w związku

My jesteśmy tylko na poziomie fizycznym czyli cielesnym połowiczni podzieleni na płci. Nasze umysły są już pełne, obojnacze czy hermafrodytyczne. Mamy w sobie zarówno kobiecy jak i męski potencjał. Możemy produkować zarówno żeńskie jak i męskie hormony. Jung pisał, że mamy w sobie animę i animusa czyli żeńską i męską energię. Rozpoznanie to pojawia się w wielu tradycjach i systemach psychologicznych dalekiego wschodu – zarówno w tantrze jak i w jodze oraz w taoizmie czy w buddyzmie. Dotąd w naszej kulturze europejskiej żyliśmy w stereotypowych, usztywnionych konwencjach ról społecznych i oczekiwań. wszyscy wiedzą, co oznacza kobieta mężczyzna związek. Świat się na szczęście zmienia. Częściowo uelastycznia, częściowo radykalizuje. Mamy wolność i możemy poszukiwać swojej swobody, autentyczności i ekspresji. Im bardziej staniemy się odważni w odkrywaniu siebie i pozwolimy sobie na autentyczność, tym nasze życie stanie się naturalniejsze, pełniejsze i radosne. A o co nam w życiu chodzi tak naprawdę….

Starsza kobieta i starszy mężczyzna i ich związek czarno białe zdjęcie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *